Evald Flisar

Flisar_fotoEvald Flisar se narodil 13. 2. 1945 ve vesnici Gerlinci v nejvýchodnější části Slovinska. Navštěvoval gymnázium v Murské Sobotě, studoval srovnávací literaturu v Lublani, angličtinu a literaturu v Londýně a psychologii v Austrálii. Během svých cest po světě (navštívil více než osmdesát zemí, Indii dokonce sedmkrát) se živil nejrůznějšími způsoby: v Sydney byl řidičem metra, v Londýně (mimo jiné) redaktorem encyklopedie věd a techniky, psal povídky a hry pro BBC, v Hollywoodu připravoval scénář atd.

Čarodějův učedník je jeho nejznámějším románem. Mezi jeho další romány patří Mrgolenje prahu (Víření prachu), Noro življenje (Bláznivý život), Potovanje predaleč (Příliš daleká cesta; tři vydání a televizní seriál slovinské televize), Velika žival samote (Veliké zvíře samoty), Ljubezni tri in ena smrt (Lásky tři a jedna smrt) a Čaj s kraljico (Čaj s královnou). Evald Flisar vydal dvě sbírky povídek, Lov na lovce a Zgodbe s poti (Příběhy z cest). Je také autorem tří cestopisných knih, které jsou považovány za nejlepší slovinské cestopisy vůbec: Tisoč in ena pot (Tisíc a jedna cesta), Južno od severa (Na jih od severu), Popotnik v kraljestvu senc (Poutník v království stínů; cena Prešernovy nadace).

V letech 1995 až 2002 byl Evald Flisar předsedou Svazu slovinských spisovatelů, od roku 1998 je šéfredaktorem časopisu Sodobnost, nejstaršího slovinského (a jednoho z nejstarších na evropském kontinentu) literárního časopisu, který funguje už od roku 1933. Sedmnáct let žil v Londýně, od roku 1990 žije převážně v Lublani.

Flisarovy prózy a divadelní hry byly přeloženy do 28 jazyků, včetně tak exotických, jako jsou islandština, bengálština, malajština, marati a arabština. Nejznámější Flisarovo dílo, román Čarodějův učedník vychází v češtině 21. října 2013 v edici Plus u nakladatelství Albatros media.

Další díla Evalda Flisara v českých překladech

evald-flisar-1