Flisar v češtině

Veliké zvíře samoty

velike-zvire-samoty-II

Adam, dospívající syn venkovského lékaře, prožívá destruktivní milostný vztah ke starší Evě, žije s nechápavou a hysterickou matkou a otcem, s nímž o Evu eroticky soutěží. Jeho jedinými přáteli jsou nenarozený plod Abortus a bývalý námořní kapitán děda Dominik. Dospívání v tomto prostředí přivádí chlapce až na práh šílenství. Z něj si pomáhá útěkem do snového světa, který se mnohdy (i zásluhou sobeckého otce) záhadně prolíná se světem reálným. Román sleduje erotické probouzení chlapce, jemuž první sexuální zkušenosti přinášejí bolestná traumata, i krizi jeho dospívání a otcovu krizi středního věku.

pribehy-z-cestPříběhy z cest

V jednadvaceti cestovatelských příbězích navštívíme bezmála celý svět. Autor, sám zkušený cestovatel, jenž mimo jiné napsal tři brilantní cestopisné knihy, čtenáře provádí po pěti kontinentech. O poznávání cizích zemí ale nejde. Klíčové zde totiž nejsou více či méně vzdálené státy, ale zkušenosti, mezilidské vztahy a pozoruhodné zážitky mistrovsky a s úspornou něhou vykreslených postav — zcela obyčejných lidí, jako jsme my.

flisar-slovinske-dramaNora Nora, in: Slovinské drama dnes

Autorovi dramatu Nora Nora samozřejmě vůbec nešlo o to, napsat svou vlastní parafrázi slavné hry Henrika Ibsena. Ibsenova hra posloužila Flisarovi pouze jako východisko k tomu, aby si ověřil, jak dalece existuje otázka sporu mezi mužským a ženským pohledem na svět. A to snad proto, že Nora jako první požadovala rovnoprávnost mezi pohlavími a upozornila, že vztah není jen zamilovanost, nýbrž také bojiště, jak poznamenal sám autor.

A co Leonardo?

a-co-leonardo

Evald Flisar do slovinského divadla a dramatu sice vstoupil již v roce 1973 dramatizací svého románu Víření prachu, definitivně se však v něm usadil koncem osmdesátých a počátkem devadesátých let minulého století. Děj jeho postmoderního dramatu A co Leonardo se podobně jako v Jančarově dramatu Velký brilantní valčík nebo ve Formanově filmu Přelet nad kukaččím hnízdem odehrává v neurologickém ústavu.
A co Leonardo? ke stažení

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *